Péter blogja

Péter blogja

Go to Green...

2011. december 21. - vpeti88

Régóta foglalkoztat, ez a téma, de még én sem tudtam tisztázni teljesen a dolgokat az energia takarékosság és az újra hasznosítás terén.

Mára már - úgy gondolom - a városok és üzletek tettek a szelektív hulladékgyűjtés ügyében, több helyen is található kihelyezett szelektív gyűjtő, amire úgy ahogy figyelnek az emberek. Pár "fura" esettől eltekintve mikor TV-t vagy kanapét lehet találni a gyűjtők előtt, erre ott vannak az elektronikai boltok, ahol a régi tönkrement készülékünket leadhatjuk és új vásárlása esetén el is viszik a régit, ha úgy döntöttünk, hogy nem javíttatjuk már a szerelővel, többnyire megérné, ha a technika fejlődése nem szabna gátat ennek, gondoljunk csak az új DVB sugárzásra, a digitális televíziózásra, amit, ha van szolgáltatónk kitudjuk küszöbölni, de a beltéri egységek is letudják ezeket a korlátokat [...]

Szelektív gyűjtők: Itt egy hiányosság van, amire felfigyelhettünk, az pedig az alumínium gyűjtők hiánya, a figyelem felkeltés pedig az alu üdítős, illetve sörös dobozok hátulján látható.

Boltok estében, pedig elektromos készülékeinktől válhatunk meg, továbbá a kiégett égőtől és a lemerült illetve elhasznált akkujainktól.

Itt egy kis kitérőt tennék a megújuló energiaforrásokra:

  1. Napenergia:
    - A napelem nagyon hasznos tud lenni, képes fedezni a lakás árameltátását, meleg vizet lehet előállítani vele, ami még egy zártrendszerben használva is radiátoros illetve padlófűtés gyanánt lehet felhasználni - a bekerülési ára, még nem teszi elérhetővé mindenki számára.
    - Hőcserélő már egy megfizethetőbb eszköz vizünk melegítésére, aminek a házi barkács megoldása is megtalálható az interneten, emlékeim szerint 100 e Ft alatt ki is jön.
  2. Szélenergia: Szélturbina ami áramot fejleszt és ugyancsak kisebb vagyon.
Akkor mégis, hogy legyünk környezettudatosabbak?

Kellemes és hasznos megoldás létezik rá, kezdjük kicsiben!

Ha kiég egy égő, cseréljük energia takarékosra, a következő szempontok talán segítenek:

- Ha a helységben huzamosabb időt is eltöltünk válaszunk halogén energiatakarékost, az újak már gyorsan elérik a kellő fényerőt és mellettük szól az közép hosszú életartam is (izzó -> halogén -> LED)
- Ha a helység csak átmeneti illetve közlekedőként használt, akkor ezekre a helyekre LED-es technológiájú fényforrást válaszunk.

Ezek a technikai paraméterek alapján és az árral kombinálva jönnek ki jól, vegyük figyelembe, hogy a halogén bekapcsoláskor nagyobb energiát vesz fel mire eléri az üzemi állapotot, de a fénye megfelelő a normál villanykörték kiváltására. Illetve nem szeretik a kapcsolgatást, így nem is mutatkozik meg az energia takarékosságuk.

A LED-es technológia gyorsan fejlődik, de még nem érte el azt, hogy 1:1-ben kiváltsák a villanykörtéket fényerejükkel és itt megemlíteném, hogy van a hideg és a meleg fehér. Előbbi munkához jó, enyhén kékes színe van, a második, pedig általánosan a normál villanykörtéhez hasonlítják sárgás fénye miatt.
A LED-es megoldás előnye:

- minimális hőveszteség,
- nincs "bemelegedési idő",
- nem vibrál (villog),
- rendkívül alacsony fogyasztás például az általam használt 20 W-osnak felel
meg, mért fogyasztása: 0,5 W (!) olvasólámpának tökéletes,
- hosszú élettartam: 50 000 h

Aki teheti annak a LED-es fényforrásokat ajánlom, igaz drágább a halogénnél, de az élettartalma és a villanyszámla különbözete visszapörgeti az árát. Utána lesz miből spórolni drágább energiatakarékos eszközökre...

Dilemma:

Fogyasztói társadalomban élünk és a fogyasztási cikkekből rövid távon is rengeteg hulladék keletkezik, de mi a helyzet az újrahasznosítással?

Legutóbb (2009) még nem volt újrahasznosítás Magyarországon, a mi üveggyárunk felhasználja a szelektívben összegyűjtött üveget, vagy külföldre viszik?

És a többi hulladéknak mi lesz a sorsa?

Belegondolva jó döntés volt, bár más indíttatásból vettem a két Videoton hangfalamat, végeredményben környezettudatos döntésnek bizonyul, mivel használt cikk nem gyárt a cég már hangfalakat, így felújítottam és nem a szemétbe kerültek szegények, igaz így is keletkezett hulladék, de kevesebb, mint, ha az egész a kukába végezte volna.

De van pár cikk, amiben nem látom a környezettudatosság megvalósítását pl.: Mobil telefon, számítógép. Ez már főleg a technikai fejlődés ártalma, hogy szükséges, az újabb nagyobb tudású, de itt is próbálok kitartani a végletekig.

Kitérek még a közlekedésre zárásul, a legegészségesebb módja, hogy biciklire pattanunk és eltekerünk a városban, illetve télen ajánlom a tömegközlekedést, és csak nagyobb távolságokra illetve telítettség idejére az autók kihasználását, ezt úgy értem, ha egy kifli kell nem kell ágyúval verébre módon autóval rohanni érte egyedül. Ha többen megyünk valamerre akkor evidens az autó illetve a nagy bevásárlásra, és sürgős esetekben pl.: beteg szállítás. De azért egy ember egy autó már elég luxusnak számít, ami a mai benzin árakat tekintve is megállja a helyét.

A bejegyzés trackback címe:

https://vpeti88.blog.hu/api/trackback/id/tr618391016

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása