Régen jelentkeztem, de egy növény növekedése, nem minden esetben gyors... :)
Mostanában lefoglal a kertészkedés az "üvegház"-amban, mire nem jó az üvegházhatás egy üvegezett volt nyitott gangban, amit egy ideje folyosónak (vagy hivatalosan közlekedőnek) használunk :)
Kb. 1,5 hete, hogy megijedtem, az alsó levelek elkezdtek sárgulni száradni és lehullani, amit kezdeti stádiumban tápanyaghiánynak egész pontosan nitrogén hiánynak véltem, ez a kezdők túlbuzgóssága. Igaz már régóta palántázunk paprikát, de nekem fel se tűnt, hogy a sziklevél nincs már rajtuk :/ De mint említettem ez az első, hogy palántanevelésre adtam a fejem.
Nem szaladok annyira előre, sikerült keltettnem egy pár piros erős paprikát, ami unokatesóm után szabadon és a fajta nem ismeretében Józsi paprikának nevezek. Nagyon paprika nevelhetnékem és mag vethetnékem volt, így az egyik szülinap ünneplés alkalmával, hozott egy szárított erős piros paprikát kb 6-7 cm-s lehetett, 3-3 kinyert maggal próbálkoztam 3 áztatva és 3 sima vetésű, az áztatottból kettő kelt a sima berohadt 1 áztatottal vagyis a kelési arány 33%-os volt. Érdekes számomra, hogy még az almapaprika (AP) kelés után kifejezetten vastag szárú, a Józsi paprika (JP) vékony zöld szárú.
Az AP-kal kísérleteztem kicsit sok víz+meleg nyúlás, míg a szellőztetés és a 2 ml víz adagolással tövenként déli ablaknál zömökebb növényt sikerült elérnem és most a levél fejlődésnél a helyre vetett nagyobb majdnem felnőtt paprika méretű levéllel rendelkezik, a pikírozott (tűzdelt) AP-k szára vastagabb rövidebb egyszóval zömökebb leveleik kisebbek, de erősebb növényt mutatnak, lassan ledobálják sziklevelüket, amit nagyobb utánajárással tudtam meg, hogy természetes, mikor már nem a sziklevél a tápanyagforrás, akkor ledobják és áttérnek a fotoszintézisre. Ami érdekes, hogy ami nem volt pikírozva, nem dobja le a sziklevelét, illetve a szára nyúlt zöld és kevésbé erős. Lehet, hogy látványosabb a fejlődése, gondolom a gyökér sértetlensége miatt, ami abban is megnyilvánul, hogy a tűzdelt palánták, teljesen átszőttek a földlabdájukat, addig a helyre vetettek nem.
A termés hozam egy érdekes dolog lesz, állítólag, a kelés után 10-18 nap hidegebb meghatározza a termés mennyiségét pozitív irányban. Olvastam pár statisztikát, ami szerint egy tő 2 kilót is teremhet, ami a saját fogyasztásomat tekintve, a tövek száma miatt elég sok, eltenni is marad. 10 édes illetve 10 erős volt a keret, 15-15-öt vetettem, hogy meglegyen a 10-10.
Nem lehet minden tökéletes: A 30 AP-ból 28 kelt ki, 4 számomra nem ismert betegségben hunyt el. Illetve folyamatban van, szerintem a mag volt a ludas, mert az egyik apró méretű volt és száradtan jött elő a sziklevele. A második a sziklevél után egy lomblevele nőt (2 szikű) és nincs hajtás csúcsa. A harmadik sziklevele zöld és középen száraz. És van a negyedik, ami elfejtette a szikleveleket és egy lomblevéllel küszködik O.o
Egy kis videó a második JP-ről:
A petúniákkal annyira nem is foglalkoztam, lett is egy kis probléma, üvegen keresztül tűző nap miatt az egyik tálca majdnem kiszáradt, még időben észrevettem és belocsoltam őket, most egy kicsit sok a víz és állítólagos rothadás miatt áttetsző férgek járkálnak benne, a megoldás hogy várok míg megszárad a föld és elpusztulnak... azért állítólagos, mert egyik tő se feküdt ki és színt se váltott. Elég miniatűrök szerintem 1,5 hónapos korukhoz képest, lehet az is az oka, hogy 1 hónappal hamarabb kellett volna vetni, a Tescoban akkor volt vetőmag, ha nem látjuk meg a többi közt akkor nem is lenne, szóval a papír szerint a palánta méretet 2 hónap múlva éri el azaz nem májusi, hanem júniusi lesz :)
A metélőhagyma, mint ahogy sok helyen olvasható, nem igényel különösebben semmit, hobbistáknak ajánlják. Ahogy észrevettem a napot jobban szereti, mint a félárnyékot, vízre nem panaszkodik, ha száraz a föld teteje permetezek rá kis vizet és elvan, ennyitől nem rohad ki :) Azt hittem még, hogy a kinti vetés már nem kell ki, de nagy nehezen előbújt 3 hétre, az esős idő alatt, főleg a napsütésre indult kelésnek. A benti 2-3 napra kell 25°C-on :)