Amiket az előző részben említettem megjöttek.
Sorban haladva, először jött meg a 2 hangváltó, ami az eredeti voltára utal, hogy gyári jelölésű a tekercs.
A váltónál első ránézésre az jött le, ami a képen látható. Elsőrendű szűrők találhatóak a magas és a mély előtt, előbbinél felül áteresztő (kondenzátor), utóbbinál alul áteresztő (tekercs). A közép előtt másodrendű szűrő helyezkedik el, soros tag kondenzátor és csökkentették a gyári közép érzékenységét, elvileg a magason kéne egy hasonló csökkentést végrehajtani a középen hallásra szerintem nem szükséges. A váltóm gyári állapotát megőrizte, ez látható az MDF lapra ragasztott 2 tekercsből és a további alkatrészek Fidekás ragasztásán, felül egy kemény papírral rögzítve réz tűzőkapcsokkal. Ezeket a papírokat eltávolítottam a kondenzátorok és az ellenállás beazonosítása végett. A tekercsekről nem tudtam semmit sem, ránézésre újnak tűnik a kék színű csévetest miatt... Az oldalukon 111 és 112 felirat található, ami először eszembe jutott, az, hogy a menetszám lenne (ha házi akkor azt írnám rá vagy az értékét, de az utóbbihoz kevés lett volna a különbség) utána nem sokkal gondoltam arra, hogy cikkszám, régen nem cifrázták annyira... Az utóbbi lehetett, mert ezek alapján írták meg az értékeiket, ami 680 uH és 820 uH.
A kapcsolási rajzot kiegészíteném további információkkal:
- C1: Remix C223 2,2uF M 250V S0
- C2: Remix C223 4,7uF M 100V T7
- R1: Remix R615 8R2M 5W U6 (a másik U7)
- L1: 680 uH
- L2: 820 uH
Kis visszatekintésként a váltó ami most van benne:
Elsőrendű felül áteresztő szűrőkből áll, a magas előtt egy Remix C219 1,5uF M 100V D9 jelzésű kondenzátor és a közép előtt egy Tesla TC473MP 8uF +-20% 160V-os kondenzátor helyezkedik el.
A kábelezéshez hozzá kell képzelni mindkét kapcsolási rajz esetén a baloldali kábelhez a bemenő (+) jelet, a rajzoló programban nem volt csak DC és AC táplálás, még az AC nem lenne vészes (kis feszültségen!), de az egyenáram ki nyírhatná a hangszórókat, az AC-nek meg magas a feszültsége, minden esetre csak nincs olyan ember aki tápra kötné a hangfalat :D Kivéve aktív szub erősítő dugvilláját :) De az más =) Megnyugtatás képpen ezek paszív hangfalak :D
Közben jó informatikus lévén frissítettem hangkártya drivert és láss (halj) csodát, megváltozott a hangkép az eddig nagy torzítás megszűnt, előjöttek vackukból a mélyek O.o Nagyobb hangerőn is eltűnt a halható torzítás, közép és magas (sokkal) tisztább lett O.o
Rendeztem mérő műszert is a helyi villamossági boltban, a másikban már egy hónapja ígérik =/ Ennyi erővel rendelhettem volna külföldről is, csak a gari miatt gondoltam itthon megvenni... A választásom egy Mastech M92X-re esett, régen egy ALDA DT-830B volt csak meghalt (~20 éves) Elem után bekapcsolt, biztosítékot cseréltem benne mert elvolt szakadva, de semmi, 1-et mutat minden állásban és semmit se mér =/ Remélem a Mastech méltó utódja lesz.
Eredetileg olyan műszert szerettem volna, ami mér tekercset és kondenzátort is, de a 20 eFt-os se tudta, de már mindent mért a fénytől a hangnyomásig =/ Külön LC mérő, meg 10 eFt O.o Akkor néztem szét, LC mérő építés után és egy külföldi oldal segítségéve további 1 ezresből megépíthető Arduino mellé =) LM339/LM741 alapú, gondolkozom az után építésen. Az oszcilloszkópos mérés meg nagyon drága lett volna :) Akinek van a környezetemben, az nem segít. Még találtam 1 csatornás digitális oszcilloszkópot 20-ért, de az se játszik 2 tekercs mérése nem ér ennyit szerintem. A normál műszerek méréshatára meg épp hogy valamennyi, az Arduinos 80uH és 300mH közt mér, ami szerintem meggyőző.
Update 03.18. A cikk publikálására, hétfőn már megjött a mérőműszerem egész pontos a 470 ohm-os 1%-os ellenállást 473-nak méri, a 220 ohm-os 1%-ost pedig 218-nak. Ami bőven belefér a hibahatárba.